ARCHIVE

  • Last modified 1618 days ago (June 11, 2014)

MORE

Peabody Super Swimmers place 2nd at Council Grove

The Peabody swim team opened the 2014 swimming season June 7 at Council Grove. The team came in second behind Hesston.

Swim team coach Tom Spencer praised the young people for training hard and performing well.

“They did an awesome job and had a great meet,” he said. “Many of them set personal records for their times and worked hard to compete well.”

The team will travel to Solomon on Saturday.

girls

Ages 8 and younger

100 medley relay — 2. Madelynn Hutchison, Janessa Sutton, and Wylda Brown.

100 freestyle relay — 3. Brown, Hutchison, and Sutton.

25 backstroke — 3. Brown.

25 breaststroke — 3. Sutton.

Ages 9 and 10

100 freestyle — 3. Mia Winter.

100 medley relay — 2. Winter, Sarah Spencer, and Lexi Davis.

25 butterfly — 3. Winter.

25 backstroke — 2. Davis.

25 freestyle — 3. Davis.

25 breaststroke — 2. Davis, 3. Spencer.

100 freestyle relay — 3. Davis, Spencer, and Winter.

Ages 11 and 12

200 medley relay — 3. Hadlye Clark, Lexi Schreiber, Emma Schroeder, and Madyson Foth.

50 breaststroke — 3. Schroeder.

Ages 13 and 14

200 medley relay — 3. Kayla Page, Kallie Hutchison, and Raegan Schreiber.

200 freestyle — 3. Schreiber, Hutchison, and Page.

25 breaststroke — 3. Schreiber.

Ages15 to 18

200 medley — 2. April Newfield, Mackenzie Young, Lily Harris, and Anna Lubers.

200 freestyle — 2. Young, Newfield, Mallory Harris, and L. Harris.

50 backstroke — 2. Young, 3. Newfield.

50 breaststroke — 2. Young.

boys

Ages 8 and younger

25 butterfly — 1. Jefferson Glover, 2. Kael Hutchison.

25 backstroke — 1. Glover.

25 freestyle — 1. Glover, 2. Hutchison.

25 breaststroke — 1. Glover, 3. Christopher Spencer.

100 freestyle relay — 2. Spencer, Thomas Craig, Hutchison, and Glover.

100 medley relay — 1. Hutchison, Craig, Glover, and Spencer.

Ages 9 and 10

100 freestyle — 3. Hunter Navrat.

100 medley — 2. Johnathan Glover, Alex Young, and Navrat; 3. Noal Reynolds, Lukas Spencer, Josh Bergman, and Corbin Marple.

100 freestyle relay — 2. Navrat, Reynolds, and Glover.

100 IM — 2. Glover, 3. Marple.

25 butterfly — 1. Glover, 2. Reynolds.

25 backstroke — 2. Glover.

25 freestyle — 2. Glover, 3. Reynolds.

25 breaststroke — 1. Young.

Ages 11 and 12

100 freestyle — 3. Alex Caldwell.

200 medley relay — 1. Julian Craig, Philip Young, Koby Schroeder, and Caldwell.

50 butterfly — 1. Schroeder.

50 backstroke — 1. Schroeder, 2. Caldwell.

50 freestyle — 2. Schroeder.

50 breaststroke — 2. Caldwell, 3. Young.

200 freestyle relay — 1. Craig, Young, Caldwell, and Schroeder.

100 IM — 2. Schroeder.

Ages 13 and 14

100 freestyle — 2. Zach Stephey.

200 medley relay — 1. Stephey, Max Caldwell, and Jordan Anderson.

200 freestyle relay — 1. Stephey, Caldwell, and Anderson.

50 butterfly — 1. Austin Reynolds, 3. Anderson.

50 backstroke — 1. Reynolds, 3. Stephey.

50 freestyle — Reynolds.

50 breaststroke — 1. Reynolds, 2. Caldwell.

100 IM — 2. Anderson.

Ages 15 to 18

100 freestyle — 3. Nicholas Preheim.

200 medley relay — 1. Preheim, Garret Schroeder, and Austin Reynolds.

200 freestyle — 1. Schroeder, Reynolds, and Preheim.

50 backstroke — 1. Schroeder, 2. Preheim.

50 freestyle — 3. Preheim.

50 butterfly — 1. Preheim.

50 breaststroke — 1. Schroeder.

100 IM — 1. Preheim, 2. Schroeder.

Last modified June 11, 2014

Quantcast